Pomaganie w pigułce, czasem gorzkiej. Czyli czy pomoc ma MOC?

Kampania społeczna „Tacy Sami – razem we wspólnej sprawie” dotyka bardzo ważnej sfery życia społecznego, czyli pomagania. Pomaganie ma wiele odsłon. My chcemy  opowiedzieć Wam o tej dotyczącej organizacji pozarządowych, fundacji i stowarzyszeń, których w Polsce jest naprawdę bardzo wiele… Jedne działają lokalnie, inne w skali całego kraju, a są też takie, których pomoc przekracza granice państw i kontynentów. Co je łączy? Chęć zmienienia świata na lepszy, pomoc, wspieranie tych, którzy sami sobie nie poradzą.

Małgorzata Borkowska

Fundacje mają różny zasięg, ale żadna organizacja nie będzie mogła działać, pomagać, zmieniać świata na lepszy, jeśli nie będzie ludzi dobrej woli, którzy tę działalność będą wzmacniać swoją obecnością, czynem czy chociaż dobrym słowem. Bo bez ludzi nie ma fundacji, a bez fundacji… Wielu ludzi sobie nie poradzi, bo gdzie podzieją się Ci wszyscy, którzy potrzebują pomocy?

Dlatego dziś dzięki naszej akcji dzieje się coś wyjątkowego. Małe dzieci z niepełnosprawnościami stają u boku starszych psów, które z racji swojej rasy są obarczone piętnem złej opinii. Skrzywdzone psy stają koło dzieci walczących o sprawność, by pokazać wszystkim, że najważniejsze to wspierać siebie nawzajem. Dostrzeżmy to, że jesteśmy tacy sami, ale obarczeni ciężarem stereotypów, które na nas narzucono stajemy się niewidzialni. Możemy sobie wzajemnie pomóc. To proste, wystarczy być i widzieć siebie nawzajem…

Pandemia Covid-19 zmusiła nas do odnalezienia się w nowej rzeczywistości. Schowani w domach, niepewni przyszłości zamknęliśmy się na innych… Tymczasem pomagać można nawet teraz, mało tego teraz ta pomoc jest potrzebna jeszcze bardziej! To bardzo trudny czas dla nas wszystkich, ale dla fundacji uzależnionych od wsparcia ludzi dobrej woli to moment kiedy ważą się przyszłe losy, to czas, który zadecyduje o dalszym być albo nie być. To nie tylko los fundacji, to losy podopiecznych, to czas, który może zaważyć na ich całym dalszym życiu i zdrowiu. Stawka jest wysoka. Od tego czy mimo trudnej sytuacji pozostaniemy na siebie otwarci zależy czy łańcuch pomocy nie zostanie przerwany. 

Pomoc ma ogromną MOC. Jednak postawienie w tym miejscu kropki i nierozwinięcie tematu nie byłoby w porządku. Pomaganie może przyjmować różne formy, skalę i obejmować różne sfery naszego życia. Czy pomaganie jest łatwe? Tak i nie. Jedno jest pewne- razem możemy więcej.

 • Dlaczego w Polsce trudno jest pomagać? W Polsce, w grudniu 2018 roku było zarejestrowanych około 26 tysięcy fundacji i 117 tysięcy stowarzyszeń – łącznie daje to 143 tys. organizacji społecznych!
 • To co je łączy, to fakt, że u ich podstaw leży niesienie pomocy. Niektóre zajmują się ekologią i zwierzętami, inne obejmują opieką osoby z niepełnosprawnościami lub skupiają się na konkretnych chorobach. Jest ich wiele, a każda, która działa na uczciwych i przejrzystych zasadach wykonuje tytaniczną pracę na rzecz swoich podopiecznych lub realizowanych celów.
 • Przebicie się przez 143 tys. organizacji z prośbą o pomoc, wydaje się wręcz niemożliwe. To jakby starać się usłyszeć jeden głos, pośród 143 tysięcznego skandującego tłumu. Mimo to, trzeba próbować.
 • Podczas wakacji, przy akcjach ratunkowych na morzu, tworzy się łańcuchy życia. Szansą dla fundacji i stowarzyszeń, jest stworzenie takiego niewidzialnego łańcucha pomocy. Każdy ma szansę go zapoczątkować lub do niego dołączyć. Wystarczy mały gest. Cegiełka, która choć wydaje się nieistotna pozwoli zbudować solidne fundamenty.

Czy pomaganie musi być kosztowne?

 • Nie. Czy zdarza Cię się kupić batonik, kawę w kawiarni lub frytki w popularnej sieci restauracji? A gdybyś tak raz w miesiącu zrezygnował z batonika i przekazał 2 zł na pomoc albo na dobry dzień zamiast kawy przelał 15 zł dla potrzebującego dziecka? Pomaganie wyzwala endorfiny, daje poczucie szczęścia i pobudza lepiej niż kawa!
 • Jeśli zaczniesz co miesiąc przelewać 5 zł na konto fundacji i namówisz do tego samego 1 osobę, a ona namówi kolejną, to stworzycie własny łańcuch pomocy. Tym sposobem każda namówiona osoba przekazuje rocznie 60 zł. Mało? Dużo? A jeśli takich osób będzie 10, 100, 1000? Czujesz jak wielką MOC może mieć jedna Twoja decyzja?
 • Pomaganie to nie tylko wpłacanie pieniędzy! Bardzo potrzebne formy pomocy to również:
  • udostępnianie postów na fb i w innych social mediach;
  • dystrybucja ulotek w miejscu zamieszkania, w pracy, wśród przyjaciół;
  • ustawienie w porozumieniu z fundacją skarbonek charytatywnych;
  • wykonywanie grafik dla fundacji;
  • przekazywanie fantów na bazarki charytatywne;
  • pomoc przy stoiskach charytatywnych podczas różnych imprez masowych;
  • wolontariat, czyli pomaganie po godzinach. Wolontariat to świetna okazja do rozwijania swoich pasji, dzielenia się swoim talentem i pomagania! Niestety w natłoku obowiązków nie zawsze mamy na to czas i siłę, ale wystarczy wygospodarować kilka dni lub nawet godzin w miesiącu! Wolontariat to też najlepszy sposób weryfikowania organizacji pozarządowych, bo te, które nie mają nic do ukrycia, przyjmują wolontariuszy z otwartymi ramionami.

Jak wybrać, komu pomagamy i nie dać się oszukać?

 • pomagaj tak, jak Ci serce dyktuje! Wybierz cel, który jest zgodny z Twoimi wartościami, wtedy będziesz w zgodzie ze sobą, a poMOC ma szansę wejść Ci w nawyk;
 • stosuj prostą zasadę pomagam-sprawdzam;
 • czytaj sprawozdania, to kopalnia wiedzy o tym jak organizacje rozporządzają darowiznami i co udało im się dzięki nim zrobić;
 • sprawdź staż danej fundacji lub stowarzyszenia „na rynku” działań charytatywnych – im dłużej i skuteczniej organizacja działa, tym większe zaufanie możemy do niej mieć;
 • zapytaj o opinie innych osób – ludzi, którzy już spotkali się z daną organizacją.
 • śledź na bieżąco informacje publikowane przez daną fundację lub stowarzyszenie w mediach społecznościowych, obserwuj na co są wydatkowane środki ze zbiórek i w razie wątpliwości zadawaj pytania;
 • pamiętaj, że choć przypadki oszustw są mocno nagłaśniane, to ich liczebność w stosunku do działających w kraju organizacji ogółem jest znikoma;
 • uczciwie działające fundacje i stowarzyszenia dokładnie weryfikują komu pomagają, jeśli ktoś znajduje się pod opieką danej fundacji, oznacza to, że rzeczywiście jest w potrzebie.

Jeden Komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *